Opublikowany przez: Sonia.M 2018-01-23 15:21:09
Autor zdjęcia/źródło: Jak rozwijać inteligencję dziecka?; Zaprojektowane przez Freepik
Postawmy proste pytanie, co robić by nasze pociechy były mądrzejsze? Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi... Ale z pomocą przychodzą nam badacze, którzy opracowali praktyczne porady dla rodziców, dbających o rozwój inteligencji swoich dzieci. Nie ma głupich i mądrych dzieci – każdy rozwija się indywidualnie, ale maluchy posiadają inne predyspozycje i zdolności. Spróbujmy nauczyć je, jak najlepiej wykorzystywać talenty. Oto rady dla rodziców, chcących wychować bystrzaka.
Badania pokazują, że lekcje śpiewu czy gry na instrumentach rozwijają nie tylko zdolności muzyczne, ale mają również pozytywny wpływ na wzrost IQ. Samo obcowanie z dźwiękami, słuchanie ulubionych piosenek i odkrywanie muzyki wpływa na dzieci stymulująco. Niekoniecznie musi to być muzyka klasyczna – pop, rock czy soul, a najlepiej własna radosna twórczość pobudza kreatywność u najmłodszych.
Aktywność i bycie w dobrej formie fizycznej zwiększa nasze zdolności przyswajania wiedzy – i nie tyczy się to tylko dzieci. Po ćwiczeniach, nauka nowego słownictwa, np. uczenie się słówek w obcym języku, odbywa się 20% szybciej. Badacze udowodnili, że ćwiczenia zwiększają przepływ krwi do części mózgu odpowiedzialnej za zapamiętywanie.
Nie wyręczajmy naszych dzieci i zamiast czytać do nich – czytajmy razem z nimi. Zachęcajmy maluchy do wspólnej lektury oraz poznawania świata liter i słów. Badania dowodzą, że bierne słuchanie jest nieefektywne, dzieci rzadko wystarczająco skupiają się na opowiadanej historii, by w pełni ją zrozumieć. Jeżeli maluch jest na wczesnym etapie czytania i pisania – obcowanie ze słowami, pokazywanie poszczególnych liter, które już zna jest skuteczną metodą, by przyspieszyć proces nauki.
Samodyscyplina ma większy wpływ na osiąganie dobrych wyników w nauce niż potencjał intelektualny. Wysoki iloraz inteligencji w mniejszym stopniu przyczynia się do osiągania sukcesów w szkole niż siła woli. Uczniowie, którzy wykazują się samodyscypliną, zdobywają wyższe oceny w szkole – mniej czasu poświęcają na oglądanie telewizji, a więcej na odrabianie prac domowych. Nawet osoby z nieprzeciętnie wysokim IQ nie osiągną prawdopodobnie sukcesu bez samodyscypliny. Rodzice mogą pomóc dzieciom wyrobić w sobie nawyki, które będą dla nich pomoce w ćwiczeniu silnej woli. Warto ustalić z dzieckiem stałą porę na naukę i trzymać się uzgodnionych zasad.
W 1968 roku Robert Rosenthal i Lenore Jacobson przeprowadzili badanie w klasie szkoły podstawowej. Przekonali nauczycieli, że mają w swojej klasie grupę szczególnie uzdolnionych uczniów. W rzeczywistości dzieci wybrane były losowo. Badacze w żaden sposób nie wpływali na dobór grupy i nie wiedzieli nic o zdolnościach uczniów. Dzieci, które z góry traktowano, jako bardziej utalentowane, osiągały pod koniec roku szkolnego o 30% lepsze wyniki niż pozostali uczniowie, którzy nie byli faworyzowani. Dowodzi to temu, iż wiara w zdolności dzieci rzeczywiście sprawia, że radzą sobie lepiej. Mając wsparcie bliskich – nasze pociechy uwierzą we własne możliwości i osiągną znacznie więcej.
Na podstawie: „Time”
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.